share

O prodloužení série o udržení se v Ostravar Aréně postarali houževnatí Kazaši. V první semifinálové bitvě pak Švédy překvapili Rusové, druhým finalistou se stala po jasné výhře nad Finskem Kanada.

Semifinále:

Švédsko – Rusko 3:4 pr. (2:3, 1:0, 1:1 – 0:1)

Branky a nahrávky: 1. Sandin (D. Gustafsson), 15. Fagemo (Sandin, Lundkvist), 32. Sandin (Fagemo, Nässén), 45. Lundkvist (Sandin, Nässén) – 4. Ivan Morozov (Podkolzin, Dorofejev), 6. Chovanov (Alexandrov, Děnisenko), 13. Sokolov, 49. Sokolov (Chovanov), 64. Morozov (Dorofejev).

Souboj mezi hokejisty Tre Kronor a ruskou sbornou nabídl jednu z největších bitev na letošním šampionátu. Od prvních minut byl k vidění divácky atraktivní, dynamický hokej plný brejkových situací. První sobotní semifinále odstartovali zásluhou Sandinovy bomby lépe Švédové, Rusko ovšem třemi góly vývoj utkání otočilo na svou stranu. Švédům vstřelili branku i v dlouhé přesilovce po vyloučení Nilse Höglandera.

Do té doby nejproduktivnější hráč turnaje za svůj ostrý hit na Děnisenka obdržel pětiminutový trest plus k tomu i osobní trest do konce utkání. Ani tato ztráta ovšem švédské juniory neoslabila. Už v 15. minutě snižoval na 2:3 Fagemo, o vyrovnání se postaral ve druhé periodě ofenzivní bek Sandin – mimochodem už svým druhým gólem v zápase. Rozhodnutí ovšem muselo padnou až v prodloužení, i třetí třetina totiž po trefách Lundkvista a Sokolova skončila nerozhodně. V 64. minutě ruskou euforii odšpuntoval Ivan Morozov ránou ze slotu. Rusko se do juniorského finále dostalo poprvé od roku 2016.

Kanada – Finsko 5:0 (4:0, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 2. McMichael (Dudas), 4. Lafreniere (Foote, Hayton), 4. Drysdale (Lavoie, Byfield), 15. Dellandrea (Dudas, McMichael), 38. Lafreniere (Addison, Hayton).

Druhé semifinále nabídlo kanadskou parádu. 108 sekund po startu první třetiny skóroval Connor McMichael, za přibližně minutu se radoval kanadský talent Alexis Lafreniére a za dalších padesát sekund už na 3:0 zvyšoval Jamie Drysdale. Finové byli jako opaření, nepomohl ani time-out po druhé brance. Kanada i nadále naprosto dominovala.

Frustraci Suomi jen dokreslil zbytečný osobní trest pro Rantu, který cíleně vystřelil po přerušení. Po čtvrt hodině hry navíc Kanada vedla už 4:0, když přesně dorážel Ty Dellandrea. Další vývoj semifinále i nadále diktovala Kanada – podruhé se trefil Lafreniére, který uzavřel na 5:0. Kanada se do finále podívá po roční pauze, Finové svůj loňský titul naopak neobhájí.

O udržení:

Kazachstán – Německo 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 5. Alexandrov (Sajko), 26. Bojko (Musorov), 42. Alexandrov (Šaichmeddenov), 57. Čaporov (Musorov) – 59. Schinko (Wirt, Kinder).

Němci ve čtvrtek odstartovali barážovou sérii sebevědomou výhrou v poměru 4:0, svůj pomyslný mečbol během zahajovacího duelu sobotního programu ovšem promarnili. Na Kazachstánu bylo vidět odhodlání poprat se na poslední chvíli o udržení, po dvou třetinách už vedl po brankách Alexandrova a Bojka dokonce 2:0. Vystřízlivění Bokka, Stüzleho a spol. pak jen potvrdil Alexandrov, když přidal na startu třetí třetiny další úder. Německý kouč Tobias Abstreiter ještě riskl šest minut před koncem třetí třetiny power-play, na fantasticky chytajícího Vladislava Nurka ovšem němečtí junioři vyzráli až v samotném závěru. Trefa Schinka nic výrazně neřešila – o sestupujícím se rozhodne v neděli během třetího zápasu barážové série.